Ustawowe Zadania Komornika

Kancelaria została utworzona przez Komornika Sądowego Adam Lasek celem realizowania ustawowych zadań, określonych w art. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, – tj.:


1. Komornik jest organem władzy publicznej w zakresie wykonywania czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Czynności te wykonuje komornik, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w ustawach.


2. Czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym oraz inne ustawowe zadania komornik wykonuje osobiście. W przypadkach przewidzianych w ustawach komornik może zlecić wykonywanie określonych czynności asesorowi komorniczemu, zwanemu dalej „asesorem”. Zlecenie wykonywania tych czynności jest dopuszczalne jedynie w celu przygotowania do wykonywania zawodu komornika.


3. Komornikom powierza się następujące zadania:

1) wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym, z uwzględnieniem wyjątków przewidzianych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1460, z późn. zm.);

2) wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności;

3) wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku lub sporządzanie spisu inwentarza;

4) wykonywanie zadań określonych w innych ustawach.


4. Komornik, poza zadaniami określonymi w ust. 3, wykonuje następujące czynności:

1) na zlecenie sądu albo wniosek powoda zobowiązanego przez sąd na podstawie art. 1391 zobowiązanie powoda do doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – osobiście doręcza bezpośrednio adresatowi zawiadomienia sądowe, pisma procesowe oraz inne dokumenty sądowe za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty, albo stwierdza, że adresat pod podanym adresem nie zamieszkuje;

1a) na zlecenie podmiotu, o którym mowa w pkt 1, podejmuje czynności zmierzające do ustalenia aktualnego adresu zamieszkania adresata;

2) sporządza protokół stanu faktycznego;

3) na wniosek organizatora licytacji – sprawuje urzędowy nadzór nad dobrowolnymi publicznymi licytacjami, z przybiciem najniższej lub najwyższej oferty.


5. Na czynności komornika, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2, przysługuje skarga do sądu rejonowego. Przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, w szczególności art. 759 uprawnienie do wykonywania czynności egzekucyjnych § 2 i art 767–7674, stosuje się odpowiednio. Zażalenie na postanowienie sądu nie przysługuje, z wyjątkiem postanowień w przedmiocie kosztów komorniczych.


6. Czynności sądu, o których mowa w ust. 5, może wykonywać także referendarz sądowy.

W kancelarii postępowania prowadzone są w oparciu o następujące systemy:

OGNIVO KIR – system do poszukiwania rachunków bankowych dłużników

ZUS PUE – platforma do ustalania źródeł dochodów dłużników.

CEPiK – system pozwalający ustalić, czy dłużnik jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdów mechanicznych, ze wskazaniem wszystkich danych identyfikacyjnych pojazdu.

CBDKW – system pozwalający ustalić, czy dłużnik jest właścicielem, współwłaścicielem  nieruchomości.

E-Komornik – elektroniczny rejestr nieruchomości prowadzony Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Wołominie (GEOPORTAL), pozwalający ustalić, czy dłużnik jest właścicielem, współwłaścicielem  nieruchomości nie ujętej w CBDKW.

CEIDG (API) –  elektroniczny rejestr umożliwiający dostęp do rozszerzonego modułu danych, pozwalający Komornikowi na ustalanie szczegółowych danych dłużnika, w sytuacji gdy wierzyciel dysponuje jedynie numerem NIP dłużnika.

 

MS-KRZ – Sądowy Rejestr Zastawów – CI-RZ – odpowiedzi uzyskiwane w terminie kilkudziesięciu minut.

REGON SISP (API) –  elektroniczny rejestr umożliwiający dostęp do rozszerzonego modułu danych, pozwalający Komornikowi na ustalanie szczegółowych danych podmiotów gospodarczych.

EPU – system do obsługi wniosków i tytułów
egzekucyjnych składanych do kancelarii w formie elektronicznej (ID
komornika w systemie EPU: 2930).

Monitor Postępowania Egzekucyjnego – elektronicznej platforma umożliwiająca podgląd aktualnego stanu postępowania dla wierzycieli,

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z jednostkami administracji publicznej. Platforma służy również do komunikacji pomiędzy jednostkami administracji publicznej.

EPO – system digitalizujący obsługę korespondencji